چند حقیقت درباره رز آبی


چند حقیقت درباره رز آبی

آبی رنگی است که به عنوان جذابیت جهانی شناخته شده است و نقش قابل توجهی در بسیاری از آیین ها و مراسم در سراسر جهان ایفا می کند. سنت غربی که گاهی عروس  لباس آبی می پوشد، به نماد رنگ صداقت و وفاداری گره خورده است.

مطالب مرتبط : گل رز بنفش

معجزه بی عیب و نقص طبیعت، گل های آبی هستند که نماد عشق، میل و تلاش متافیزیکی برای بی نهایت و دست نیافتنی ها است. علاوه بر این، گل های آبی نماد امید و زیبایی هستند.

 

رز آبی نماد چیست؟

گل‌ها، به ‌ویژه گل رز، یکی از خدایی ‌ترین آفریده‌ ها هستند که نه ‌تنها ما را با رنگ‌های دلربای خود مسحور می‌کنند، بلکه پیامی را به عزیزانمان منتقل می‌کنند. رنگ های مختلف رز به عنوان بیان شگفت انگیز محبت، نماد چیزی معنادار است. به عنوان مثال، رز قرمز مخفف عشق، زرد برای مراقبت، در حالی که رز آبی نشان دهنده شکوه است.

 همچنین بخوانید : تهیه گل رز آبی

حقایقی در مورد رز آبی

 1. 1. متعلق به خانواده (Rosa Rosacea)، رز آبی با رنگدانه آبی تا بنفش را بر روی قرمز، زرد یا سفید معمولی درست می کنند.

 

 1. 2. با توجه به محدودیت های ژنتیکی، رز آبی به طور طبیعی وجود ندارد. در سال 2004، محققان از اصلاح ژنتیکی با استفاده از دلفینیدین، یک رنگدانه گیاهی اولیه که رنگ‌های آبی به گل‌ها می‌دهد، موفق به ساخت این گل شدند.

 

 1. 3. 14 سال مطالعه برای محققان شرکت های ژاپنی و استرالیایی یعنی Suntory و Florigene طول کشید تا اولین گل رز آبی جهان را بسازند.

 

 1. 4. رزهای آبی در ادبیات باستانی نماد عشق، رفاه یا جاودانگی در نظر گرفته می‌شوند. طبق بسیاری از فرهنگ‌ها، گل رز آبی به طور معمول با خانواده سلطنتی، خون سلطنتی مرتبط است، و بنابراین، رز آبی نشان دهنده شکوه و عظمت سلطنتی است.

 

 1. 5. از آنجایی که رزهای آبی در طبیعت یافت نمی شوند، آنها همچنین به تجسم رمز و راز و اشتیاق برای دستیابی به غیرممکن ها رسیده اند.

تاثیر گل رز آبی در فرهنگ وهنر

 1. 6. در ادبیات، این گل در نمایشنامه تنسی ویلیامز به نام « The Glass Menagerie» ظاهر می‌شوند و جیم پس از شنیدن نادرست لورا که توضیح می‌دهد به دلیل پلوریس مدرسه را ترک کرده است، لقب «رز آبی» را به لورا داد.

به دلیل عدم وجود گل رز آبی در طبیعت، آنها نماد رمز و راز و چیزی نزدیک به دست نیافتنی شده اند. در میان برخی از فرهنگ ها این سنت وجود دارد که صاحب گل رز آبی تمام خواسته هایش برآورده می شود.

 

 • در فیلم دزد بغداد، جایی که باعث می‌شوند هر کسی که عطر آنها را استشمام کند همه چیز را فراموش کند. از گل ر آبی استفاده شده است.
 • در Twin Peaks دیوید لینچ، در حین شرح انواع موارد فوق سری که شامل ماوراء طبیعی است.
 • در رمان رز آبی اثر کیت فورسایت، جایی که قهرمان داستان از افسانه چینی رز آبی می شنود.
 • در درام رز آبی اثر لسیا اوکراینکا، که نمادی از یک داستان عاشقانه غم انگیز بین قهرمان اصلی لیوبوف است که یک بیماری روانی ارثی دارد و معشوقش اورست.
 • در The Order، رز آبی به نام یک انجمن مخفی دانشگاه بلگریو به نام “هرمتیک Order of the Blue Rose” است. از رزهای آبی برای جذب دانشجویان دانشگاه بلگریو در نمایش استفاده می شود.
 • در فیلم هزارتوی پان، اوفلیا داستان یک گل رز آبی را در بالای کوهی می گوید که توسط خارهای سمی احاطه شده است که نوید زندگی ابدی را به کسانی می داد که می توانستند به آن برسند، اما از آنجا که هیچ کس جرات رویارویی با خارها را نداشت. “رز پژمرده شد. نمی توانم هدیه اش را به کسی بسپارم… فراموش شده و گم شده در بالای آن کوه سرد و تاریک، برای همیشه تنها، تا آخرالزمان.”
 • در Sword Art Online: Alicization، شمشیر Eugeo شمشیر گل رز آبی نامیده می شود و به صورت شمشیری به رنگ یخ با یک گل رز در وسط شمشیر به تصویر کشیده شده است. منشأ آن این است که یک قطعه یخ تنها در بالای یک کوه بود، یک روز دانه ای در همان نزدیکی فرود آمد و به گل رز تبدیل شد و آن دو با هم دوست شدند. گل رز برای زنده ماندن تلاش می کرد و باعث شد یخ گل رز داخل آن را منجمد کند و شمشیر را درست کند.
 • در سری Animal Crossing، رز آبی یکی از دشوارترین نژادهای گل برای به دست آوردن است.
 • بازی نقش آفرینی فانتزی Blue Rose نام خود را از این گل گرفته است، جایی که نماد خلوص و کمال است.
 • گل رز آبی عنوان شعر رودیار کیپلینگ است که در آن رز آبی نماد عشق دست نیافتنی و همچنین مرگ است.
 • یک رز آبی یکی از عناصر اصلی بازی RPG Vampyr: The Talisman of Invocation در سال 1990 است. می توان آن را در بهشت خریداری کرد، شانس شما را برای تناسخ افزایش می دهد و حملات Vampyr را در نبرد نهایی دفع می کند.
 • در مجموعه انیمه های Blood+، گل های رز آبی از دنیای دیگری در نظر گرفته می شوند و نماد یکی از دو خواهر به نام دیوا هستند که او نیز آنتاگونیست است.
 • رزهای آبی در رمان دیستوپیایی 2021 این روزهای آشفته اثر جیمز تار در نتیجه جنگ هسته ای محدود نقش برجسته ای دارند و در نهایت به نمادی از فعالیت های انقلابی و انتقام تبدیل می شوند.

در این مقاله چند حقیقت درباره رز آبی را بررسی کردیم منتظر مقاله های بهتر و جدیدتری با این موضوع باشید.

مطالب مرتبط : گل ژیپسوفیلا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *