تهیه گل رز آبی

رز-آبی

رز-آبی


گل رز ابی چگونه تهیه می شود?

رویای علاقه مندان به گل رز آبی

وقتی صحبت از گل رز می شود چه رنگی به ذهن شما می رسد؟ حتما با انواع رنگ های گل رز قرمز، سفید، زرد، صورتی برخود کرده اید، اما هرگز نمی توانید رزهای به رنگ آبی را در باغ ها مشاهده کنید. به این دلیل است که رنگدانه آبی در گلبرگ های گل اصلی وجود ندارد. در ابتدا رویای علاقه مندان به گل رز برای تهیه گل رز آبی رنگ غیرممکن به نظر می رسید.

اصطلاح “رز آبی” در زبان انگلیسی به معنای “غیرممکن (یک شی غیر موجود)” است، زیرا هیچ کس نمی توانست گل رز آبی را با پرورش هیبریداسیون تولید کند. با این حال، “غیرممکن” به دلیل بیوتکنولوژی های پیشرفته و تلاش مستمر دانشمندانی که به تولید گل رز آبی اختصاص داده شده اند، ممکن شده است. از مدت‌ها قبل، مردم بارها و بارها سعی کرده‌اند گل رز آبی بسازند، اما در سال‌های اخیر تحقیقات مشترک توسط شرکت Suntory ژاپن و شرکت استرالیایی سرمایه‌گذاری زیستی Calgene Pacific (در حال حاضر Florigene Pty. Ltd.) به موفقیت در ایجاد رز آبی منجر شده است.

مطالب مرتبط : گل رز بنفش 

برای به دست آوردن گل رز آبی فناوری‌های مهندسی ژنتیک پیشرفته ای به کار گرفته شده بود که کاملاً متفاوت با تکنیک‌ های مرسوم اصلاح انتخاب برای تلاقی مصنوعی چندین گونه گل رز است. گل رز آبی که پس از تقریباً 14 سال تحقیق ایجاد شد، به اولین گل رز اصیل جهان با گلبرگ های رنگدانه آبی تبدیل شد. این کار با قرار دادن ژن های گرفته شده از پانسی ها در گل رز انجام شد تا رنگدانه آنها آبی شود. همانطور که “رز آبی” مترادف “غیرممکن” در انگلیسی است، توسعه رز آبی در واقع یک دستاورد معجزه آسا است. این معجزه به لطف علاقه و اشتیاق محققانی ممکن شد که می خواستند گل رز آبی رنگی بسازند که تا به حال در دنیا دیده نشده بود.

تولید گل رز آبی

تولید گل رز آبی — چالش غیرممکن در سال 1990 آغاز شد. سانتوری تصمیم گرفت با همکاری یک شرکت سرمایه گذاری استرالیایی Florigene Ltd. (به نام Calgene Pacific Pty Ltd. که از این پس به عنوان Florigene نامیده می شود) با این پروژه رویایی همکاری کند. به لطف پیشرفت سریع بیوتکنولوژی های گیاهی در دهه 1980، انتظار می رفت که رزهای آبی را بتوان با این فناوری ها توسعه داد. بنابراین، تیم‌های تحقیقاتی زیادی درگیر پروژه‌های مشابهی برای تولید گل رز آبی در جهان بودند و رقابت از قبل تحت پوشش آغاز شده بود.

دو مانع فنی وجود داشت که برای تولید گل رز آبی باید حل می شد. یکی از آنها «جداسازی ژن‌ها (ژن‌های آبی) لازم برای سنتز یک رنگدانه آبی (دلفینیدین) از میان ده‌ها هزار ژن موجود در گل‌های آبی بود». دیگری «توسعه روش‌ هایی برای معرفی این ژن‌ها به سلول‌ های گل رز و تولید گل رز اصلاح‌ شده ژنتیکی از این سلول‌ها» بود. به ویژه ضرورت این  که اولین مسئله جداسازی ژن های آبی زودتر از رقبا حل شود و برای ثبت اختراع ژن اقدام شود زیرا چنین ژن هایی قابل ثبت بودند.

گل Moonseries

چیزی که محققان را تشویق کرد موفقیت در توسعه میخک های آبی اصلاح شده ژنتیکی بود. ژن های آبی گل اطلسی در گل رز به خوبی عمل نکردند، اما در گل میخک همانطور که انتظار می رفت عمل کردند. رنگدانه های آبی “دلفینیدین” جمع شد و رنگ گل ها به آبی تغییر کرد.

این گل ها با نام “Moonseries” در سال 1997 در ژاپن به فروش رفت و از آن زمان به بعد تعداد انواع آن افزایش یافته است. این گل های ظریف و زیبا که در زبان گل ها به معنای “شادی ابدی” هستند، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

سرانجام اولین گل رز آبی در جهان متولد شد

در حدود 1998-1999، گل های رز کمی آبی شروع به گل دادن کردند. تیم انتقال ژن را ادامه داد، و به دلیل این تلاش، گل های رز که تقریباً 100٪ از کل رنگدانه های آبی را جمع کرده بودند، شکوفا شدند. در سال 2002، ما خطوط تراریخته آبی خالص را از بین آنها انتخاب کردیم. سرانجام اولین گل رز آبی در جهان متولد شد. علاوه بر این، ما موفق به تکثیر این گل های رز با پیوند شدیم و تأیید کردیم که گل های رز همرنگ به طور پایدار تولید می شوند و به طور معمول رشد می کنند.

آن ها مجبور شدند آزمایش‌های مختلفی انجام دهند تا ثابت شود که تولید و فروش گل رز توسعه‌ یافته در ژاپن بر تنوع زیستی ژاپن تأثیری نخواهد داشت. به عنوان مثال، تا چهار سال را برای انجام آزمایش های هیبریداسیون از جمله گرده افشانی متقابل رز آبی با گونه های رز وحشی صرف کردند تا ثابت شود که خطر پراکندگی ژن های معرفی شده در میان رزهای وحشی وجود ندارد. نهایتا مجوزها را در 31 ژانویه 2008 دریافت کردند.

اولین گل رز آبی در جهان “SUNTORY blue rose APPLAUSE” نامگذاری شد و به بازار عرضه شد. رزهای آبی به زبان گل ها به معنای “رویاها به حقیقت می پیوندند”. این گل ها به این نام انتخاب شدند تا به شادی برای بسیاری از افرادی که برای تحقق رویاها تلاش کرده اند، بفرستند.

همچنین بخوانید : گل ژیپسوفیلا

چگونه رزهای خود را آبی رنگ کنیم؟

روش های مختلفی برای آبی کردن رز سفید وجود دارد. رایج ترین آنها قرار دادن رنگ مخصوص در آب است. یک گلدان شیشه ای یا ظرف پلاستیکی را دو سوم پر از آب می کنید. مقداری رنگ مخصوص گل تهیه کنید و چند قطره از رنگ را به گلدان اضافه کنید. هرچه رنگ خوراکی بیشتری اضافه کنید، رنگ عمیق تر است. آب رنگی را با قاشق هم بزنید. مقداری گل رز سفید را از باغچه، عمده فروشی یا گل فروشی خود تهیه کنید و انتهای ساقه های رز را با استفاده از قیچی تیز، حدود نیم اینچ از انتهای آن ببرید. برش را با زاویه ایجاد کنید تا گل بهتر بتواند مایع را جذب کند. گل ها را به آب رنگی اضافه کنید، ساقه ها را در گلدان قرار دهید و اجازه دهید گل ها به مدت دو روز در آب رنگی استراحت کنند.

همچنین بخوانید: گل رز آبی نماد چیست

رز آبی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *