ریشه گل رز راست یا افشان


همیشه برای کسانی که میخواهند گل رز بکارند این سوال که نوع ریشه گل رز راست است یا افشان پیش می آید. نوع ریشه گیاه پرورش و آبدهی گل را برای ما روشن می کند.

گل رز یکی از محبوب ترین گل های جهان است.

این نمادهای خیره کننده و معطر عشق هزاران سال است که در حال پرورش هستند.

آنها در انواع اشکال خارق‌العاده و رنگ‌های نفیس هستند که در نمایش‌های زینتی در سراسر جهان از آن لذت می‌برند.

معرفی گل رز

Rosa rubiginosa نام علمی گل رز است. گل رز از خانواده Rosaceae است و حدود 360 گونه در جنس Rosa وجود دارد. بوته های ایستاده با ساقه از ویژگی های بارز این گل ها است.

گل رز در رنگ های مختلفی مانند قرمز، سفید، زرد، آبی و بسیاری رنگ های دیگر وجود دارد. گل های رز به دلیل رنگ زنده، آرایش پیچیده گلبرگ ها و رایحه معطرشان ارزشمند هستند. اندازه گل رز بسته به گونه متفاوت است. رشد گل رز ساده است زیرا به راحتی هیبرید می شود. اکثر گونه های رز از آسیا هستند، در حالی که برخی از اروپا، آمریکای شمالی و جاهای دیگر هستند.

صدها گونه (ارقام) کشت شده گل رز وجود دارد. آنها به اشکال مختلف، از بوته های سنتی تر و رونده گرفته تا گیاهان گلدانی مینیاتوری وجود دارند. ساقه‌های آن‌ها معمولاً خاردار و برگ‌های سبز و براق آن‌ها دارای لبه‌های دندانه‌دار است. اندازه و شکل گل رز متفاوت است. آنها با رنگ های مختلف از صورتی پاستلی، هلویی و کرم گرفته تا زرد، نارنجی و قرمز پر جنب و جوش هستند. بسیاری از گل های رز معطر هستند.

گل رز چه زمانی شکوفا می شود؟

گل رز گل بهاره است. یعنی در بهار می شکفت. گل های رز از اواخر اردیبهشت شروع به شکوفه دادن می کنند و تا اوایل پاییز به شکوفایی ادامه می دهند. آنها اغلب در بهترین حالت خود در ماه ژوئن در نظر گرفته می شوند، به همین دلیل است که گل رز به عنوان گل تولد ژوئن (خرداد) در نظر گرفته می شود. با هرس کردن به صورت هفتگی و هرس کردن به اولین برگ پنج برگه زیر شکوفه پایان یافته، می توانید رشد بوته رز خود را هدایت کنید و از گل های تازه در طول ماه های گرم لذت ببرید.

توجه داشته باشید که گل های رز موجود در بازار که بیشتر با نام گل رز هلندی شناخته می شوند. در گلخانه ها و تحت نظر رشد می کنند برای همین در فصل های پاییز و زمستان هم گل رز داریم اما کمی گران تر است. همانطور که می دانید نحوه کاشت گل های رز گلخانه ای یا در زمین زراعی در قیمت گل رز تاثیر دارد.

انواع ریشه گیاهان

دو نوع ریشه وجود دارد. ریشه راست یا عمودی دوم ریشه افشان یا پراکنده

ریشه گل رز از نوع پراکنده است. ریشه افشان (Fibrous roots) سطحی تر هستند و تا عمق زیادی نفوذ نمی کنند. گیاهان تک لپه‌ای که دارای برگ‌هایی با رگبرگ‌های موازی هستند سیستم ریشه‌ای افشان دارند.

در سال اول پس از کاشت، گل رز به 10 لیتر آب، دو تا سه بار در هفته نیاز دارد.

 

هنگامی که بوته های گل رز شما ایجاد شدند، در ماه های سردتر فقط به یک خیساندن عمیق در هفته نیاز دارند. در ماه های گرمتر یا در آب و هوای گرم/گرم این میزان را به دو بار در هفته افزایش دهید. اگر در طول یک هفته بارندگی قابل توجهی بین 15 تا 20 میلی متر داشتید، نباید آبیاری کنید. هیچ راهی بهتر از باران برای آبیاری گیاهان وجود ندارد. یک هفته پس از بارندگی آبیاری را از سر بگیرید.

سیستم های قطره چکان

ما یک سیستم قطره چکان را به عنوان کارآمدترین راه برای آبیاری گل رز توصیه می کنیم. برخلاف سایر روش‌های آبیاری، این روش ایده‌آل برای خیساندن عمیق، مستقیماً به ناحیه ریشه است. برای تعیین مدت زمان کارکرد سیستم در هر جلسه، یک سطل زیر یکی از قطره چکان ها قرار دهید و توجه داشته باشید که چقدر طول می کشد تا پر شود.

برای افراد فقیر، سیستم های قطره چکان نیز از مزیت اتوماسیون با اضافه کردن یک تایمر برخوردار هستند. بنابراین حتی اگر در روزهای تعطیل مشغول یا دور باشید، گل های رز به درستی آبیاری می شوند.

چه زمانی کاشته شود

در آب و هوای گرم، ریشه های برهنه را از ژانویه شروع به فروش می کنند. در مناطق سردتر، ممکن است تا ماه مارس یا آوریل ظاهر نشوند. ولی چه زمانی باید آنها را بکارید؟ شما می توانید به محض اینکه خاک شما به اندازه کافی گرم شد تا در اواخر زمستان تا اوایل بهار، گل رز با ریشه لخت را مستقیماً در باغ بکارید. برای ایمن کردن آن، ممکن است بخواهید تا آخرین یخبندان خود صبر کنید، به خصوص اگر در ظروف بکارید.

ریشه گل رز راست یا افشان

ریشه گل رز راست است. اصولا گیاهان دو لپه ای ریشه های مستقیم دارند که در عمق خاک نفوذ می کند. 

همچنین برگ گل رز از نوع ساده است و دانه آن به دسته دو هسته ای یا دیکوتیلدون تعلق دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *